Zestaw klocków to jedna z zabawek, która znajduje się chyba w każdej dziecięcej kolekcji. Kto z nas nigdy nie bawił się klockami? Starsze pokolenia z pewnością kojarzą klocki wykonane z drewna, być może wystrugane przez tatę czy dziadka. Nieco młodsi z nas bawili się zapewne klockami wykonanymi z plastiku we wszystkich kolorach tęczy. Obecnie klocki to nie tylko bryły, z których można budować. Za ich pomocą można tworzyć ciekawe scenariusze zabaw i rozwijać wyobraźnię maluchów.
Jakie klocki dostępne są na rynku?
Kto chociaż raz stanął przed wyborem klocków dla dziecka, ten wie, że asortyment jest naprawdę duży, co skutecznie może utrudnić wybór. Ogólnie klocki można przyporządkować do kilku rodzajów kategorii:
- klocki drewniane – znane chyba każdemu z nas. Zazwyczaj mają proste kształty, a elementów nie da się ze sobą połączyć (tak jak np. plastikowych) dlatego architektoniczne arcydzieła maluchów będą raczej proste w konstrukcji. Drewniane klocki często używane są przy zabawkach typu sortery albo wraz z tematycznymi matami edukacyjnymi (np. z motywem miasta);
- klocki plastikowe – w ich przypadku mały budowniczy ma spore pole do popisu, ponieważ klocki da się ze sobą połączyć, można więc stworzyć wspaniałe budowle pełne kolorów. Plastikowe klocki mogą mieć przeróżne kształty, dlatego często tworzy się za ich pomocą gotowe zestawy (np. z motywem farmy czy labiryntu);
- klocki konstrukcyjne – najczęściej również wykonane z plastiku, ale niekoniecznie. Mogą przybierać przeróżną postać – od plastikowych bloków, poprzez figurki przedstawiające osoby, zwierzęta i przedmioty, aż do słomek. Te ostatnie służą do budowania brył składających się z samych krawędzi – są to zatem klocki przeznaczone dla nieco starszych dzieci.
Kiedy dziecko może rozpocząć zabawę klockami?
Pierwsze zabawki niemowlaka nie są z reguły zbyt wyszukane. Nie mają pstrokatych kolorów, ani skomplikowanej struktury. Na samym początku maluch głównie przygląda się temu, co prezentują mu inne osoby. Dopiero po pewnym czasie sam zaczyna sięgać po zabawki, badać je dotykiem oraz…ustami. Właśnie wtedy można rozpocząć zapoznawanie szkraba z klockami. Na samym początku najlepiej wybierać klocki drewniane o prostych kształtach, aby niemowlak mógł je spokojnie chwycić. Nawet, gdy będzie je wkładał do buzi nie zrobi sobie krzywdy ostrymi krawędziami czy wypustkami (które są np. w klockach plastikowych). Ważne, aby klocek był na tyle duży, aby maluch nie włożył go sobie do ust w całości, ponieważ mogłoby to doprowadzić do niebezpieczeństwa w postaci połknięcia lub zakrztuszenia. Gdy dziecko nabiera już nieco sprytu, a jego zainteresowanie otoczeniem (a zatem i zabawkami) wzrasta możemy wprowadzać nieco bardziej wymagające zabawki np. tematyczne maty edukacyjne z klockami czy sortery.
Każdy maluch ma swoje tempo rozwoju, dlatego my, jako dorośli, pokazujmy mu nowe zabawy czy przedmioty, ale jeśli widzimy brak zainteresowania ze strony dziecka, wówczas nie naciskajmy. Bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas, przy kolejnej próbie szkrab będzie zainteresowany nowością. Zabawa klockami jest niezwykle stymulująca dla zmysłów dziecka, pobudza kreatywność i wyobraźnię, uczy nowych kształtów, rozwija zmysły dotyku i wzroku. Ale co ważne, nie następuje to w sposób nachalny, czyli nie narzuca dziecku wielu bodźców jednocześnie. Wręcz przeciwnie, to maluch w tym przypadku decyduje i poprzez zabawę poznaje otaczający go świat.