Wiele dorosłych już osób ma wciąż sentyment do klocków. Te zabawki są bardzo popularne, dzięki nim można bawić się na wiele ciekawych i rozwijających sposobów. Rodzajów klocków jest wiele, można więc dostosować wybór do potrzeb i możliwości dziecka. Pierwsze tego typu zabawki można podarować już kilkumiesięcznemu maluchowi. Czy warto to zrobić? – Podpowiadamy.

Dlaczego warto kupić klocki dziecku

Pierwsze klocki można kupić dziecku, które zaczyna przejawiać zainteresowanie zabawkami. Jeśli maluch łapie za grzechotki i lubi się nimi bawić, oznacza to, że można podarować mu klocki. Wielu rodziców myśli, że tego typu zabawki są przeznaczone dla starszych dzieci, jednak dzięki szerokiej ofercie sklepów z zabawkami można obdarować malucha dużo wcześniej.

Każdy mały, rozwijający się człowiek powinien posiadać klocki dla dzieci. Dzięki zabawie dziecko może rozwijać i doskonalić:

  • koordynację wzrokowo-ruchową,
  • pamięć, koncentrację, spostrzegawczość,
  • zdolności manualne,
  • zależności przyczynowo-skutkowe,
  • samodzielne podejmowanie decyzji.

Klocki są więc doskonałym sposobem zarówno na ciekawą zabawę, jak i rozwój.

Jakie klocki wybrać?

Oferta klocków dla dzieci jest naprawdę szeroka. Wybór może okazać się wyzwaniem. Można jednak się z tym uporać, posiadając wiedzę na temat tego, jakie czynniki brać pod uwagę podczas zakupów. Najważniejszym jest wiek dziecka:

  1. Duże klocki drewniane -. Ich lekka konstrukcja pozwala noworodkom bez problemu przenosić elementy, dlatego chętnie się nimi bawią. Tę propozycję kierujemy do dzieci w wieku 10 miesięcy +.  Ciekawą propozycją są klocki w wiaderku Montessori, w którym jest aż 100 elementów. Taki zestaw okaże się idealnym prezentem, ze względu na swoje opakowanie. Dzięki nim noworodek rozwinie swoją wyobraźnię i koordynację ruchową.
  2. Klocki mega bloks można podarować dziecku, które osiągnęło 12 miesiąc życia. . Warto na przykład przyjrzeć się ofercie żyrafy. W zestawie jest 30 klocków, z których można zbudować żyrafę na kółkach o różnej wysokości. Dodatkowo na klockach są liczby, dzięki czemu zestaw staje się zabawką jeszcze bardziej edukacyjną. Elementy wykonane są z plastiku. Są to klocki fisher price, które cieszą się bardzo dobrą opinią.
  3. Klocki Lego są również warte uwagi. Zna je prawie każdy, wielu z nas je uwielbia. Popularne i polecane są na przykład klocki duplo. Oferta jest bardzo szeroka, można swobodnie wybrać coś, co spodoba się dziecku. Zestawy są różne, można z nich budować elementy takie jak pociąg, traktory, stadninę koni, posterunek policji i wiele innych. Jeśli dziecko wyraźnie interesuje się już jakimś tematem bardziej, na pewno wśród oferty znajdzie się coś co będzie mu odpowiadać. Klocki duplo są przeznaczone dla dzieci głównie w wieku od 2 lat, jednak są również propozycję dla młodszych.
  4. Dla trzylatka ciekawą propozycją okażą się na pewno klocki magnetyczne. To co nas w nich urzekło to możliwość budowania konstrukcji 3D, łatwość łączenia elementów dzięki magnesom, ogromna możliwość tworzenia wielu konstrukcji, pojazdów i postaci. Konstrukcyjne klocki magnetyczne to jedna z ciekawszych propozycji. Ich producentem jest KIK, w zestawach znajduje się wiele elementów, dzięki czemu zabawa może trwać długie godziny.

Podumowanie

Klocki dają ogromne możliwości zabawy, ale co równie ważne, dają ogromne możliwości rozwoju. Pierwsze klocki warto kupić już noworodkowi, aby mógł jak najwcześniej rozpocząć swoją przygodę z kreatywną zabawą. Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru klocków jest wiek dziecka. Najważniejsze jest przecież bezpieczeństwo, należy więc zapoznawać się z zaleceniami producenta w tym temacie. Przed zakupem warto również zastanowić się, czym interesuje się dziecko? Maluchy w pewnym wieku mają już swoje ulubione bajki, postacie, zwierzęta. Klocki są w różnych zestawach, dlatego łatwo dopasować odpowiedni do zainteresowań dziecka. Najlepszym wyborem będą klocki, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Szczególnej uwadze polecamy Klocki Lego, Fisher Price, Mega Bloks.