Każde dziecko wśród swoich zabawek ma z pewnością klocki. Klocki do układania to popularna zabawka dla chłopców i dziewczynek, dla małych i dużych. Wśród dzieci cieszą się ogromną popularności, ponieważ można z nich robić rozmaite budowle i konstrukcje. Chyba nie ma dziecka, które nie uwielbia zabaw przy użyciu klocków. Poszukujesz idealnych klocków dla swojego dziecka, ale nie wiesz, czy warto je kupić? Poniżej kilka przydatnych informacji i wskazówek, które z pewnością przekonają niejednego rodzica do zakupu klocków dla dzieci. 

Rodzaje klocków

Jeśli chodzi o rodzaje klocków dla dzieci to w tym temacie nie ma praktycznie ograniczeń – każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Klocki dzielimy na poniższe kategorie:

  1. Klocki drewniane – mogą one być sprzedawane w zestawie z sorterem, dzięki czemu najmłodsze pociechy uczą się kształtów i kolorów. Dla starszych dzieci to klocki o przeróżnych kształtach, z których można budować, co tylko podpowie wyobraźnia. Klocki drewniane polecane są w szczególności dla starszych dzieci, gdyż powstałe z nich budowle nie tworzą stałych konstrukcji. Budowanie przy użyciu tych klocków musi być bardzo precyzyjne, wymagają od dziecka dużo cierpliwości i sprawności manualnych. Ich zaletą jest to, że są one wykonane z naturalnego surowca o najwyższej jakości, dlatego są bardzo trwałe i bezpieczne dla dzieci. Dzięki temu mamy pewność, że posłużą nam przez długi czas.
  2. Klocki magnetyczne – dzięki wykorzystaniu magnesu dziecko może budować przestrzenne konstrukcje (np. dinozaury lub rakiety). Dostępne są również tablice z różnymi magnesami, dzięki czemu dziecko może tworzyć własne opowieści – np. magnesy zwierzęta, samochody, literki i cyferki, ubrania dla lalek. To idealna zabawka dla młodszych, ale również starszych dzieci. Każda dziewczynka i każdy chłopiec stworzy samodzielnie wymyśloną historyjkę.
  3. Klocki konstrukcyjne – dostępne w wersji drewnianej i plastikowej. Dziecko może poczuć się jak prawdziwy architekt i budowniczy i zbudować swój własny dom, zamek lub inne słynne zabytki. Ceramiczne klocki wykonane są na wzór prawdziwych cegieł. Łączy się je za pomocą dołączonego do zestawu kleju. Ktoś mógłby pomyśleć, że jest to zabawka na jeden raz. Jednak to nie prawda. Klej po zanurzeniu w wodzie się rozpuści i znowu możesz budować. To niekończąca się zabawa na lata. Zestawy zabawek konstrukcyjnych posiadają szczegółowe instrukcje oraz cenne wskazówki i wiele inspirujących rozwiązań. Po pracach budowlanych trzeba budowlę jeszcze dodatkowo ozdobić, a potem to już tylko czas na nieustanną zabawę.
  4. Klocki piankowe duże i małe – to bezpieczne rozwiązanie dla najmniejszych dzieci, ponieważ klocki są miękkie. Nie musisz się martwić, że dziecko zrobi sobie nimi krzywdę. Mogą one być w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Dostępne są również klocki z pianki, z których starsze dziecko wykona przeróżne modele np. morskich stworzeń.

Zalety zabawy klockami

  1. Pobudzają kreatywność i wyobraźnię dziecka – tworzenie skomplikowanych konstrukcji według własnego projektu.
  2. Nauka skupienia, cierpliwości, koncentracji – budowanie modeli według ściśle określonych instrukcji.
  3. Uczą samodzielnego rozwiązywania problemów.
  4. Klocki przestrzenne 3D rozwijają wyobraźnię przestrzenną.
  5. Nauka pierwszych kolorów i kształtów, liter oraz cyfr.
  6. Rozwijają małą motorykę, uczą chwytania u małych dzieci oraz precyzyjnego łączenia klocków.

Szukasz idealnego prezentu, który łączy zabawę z nauką? Klocki dla dzieci to świetny pomysł na upominek.